eko kierowcy

login hasło

zarejestruj się

Newsletter
zapisz wypisz
Ekokierowcy.pl - serwis dla wszystkich kierowców, myślących z troską o środowisku naturalnym i starających się jeździć bezpiecznie
Szkodliwe konsekwencje motoryzacji: spaliny i hałas
Powiększ
Transportu niczym nie da się zastąpić, lecz stwarza on bardzo poważne zagrożenie dla czystości powietrza. Poza tym, dotkliwy jest uciążliwy hałas, który nie cichnie nawet nocą.

Dlatego zwłaszcza mieszkańcy wielkich aglomeracji cenią sobie wyjazdy i możliwość przebywania w nieskażonym środowisku naturalnym. Ale czy sami dbają o nie dostatecznie? Powietrze, aby można było nim oddychać, musi być odpowiednio czyste. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła normy. W wielkich miastach monitoruje się przez całą dobę stężenie substancji szkodliwych, by ostrzegać o nadmiernym skażeniu.

W pobliżu dróg koncentrują się produkty spalania paliw. Prawie wszystkie z nich to silne trucizny. Tworzą one w powietrzu niewidoczną zawiesinę, czasem w postaci mgły zwanej smogiem. Wraz z dwutlenkiem węgla, zaliczane są do gazów cieplarnianych. Obliczono, że w porannym szczycie komunikacyjnym w mieście wielkości Warszawy pojazdy emitują do atmosfery aż 2,5 mln kg CO2.

Wartość emitowanych spalin mogłaby być dużo niższa, gdyby nie źle wyregulowany zapłon, brudny filtr powietrza, wadliwie działający katalizator, uszkodzona sonda lambda lub układ wydechowy. Dodatkowo, zbyt dynamiczne przyspieszanie podczas jazdy, na przemian z gwałtownym hamowaniem, są źródłem nadmiernego hałasu. Zmierzono, że silnik samochodu przy 4000 obr./min wytwarza 30-krotnie więcej hałasu niż przy 2000 obr./min. Mokra nawierzchnia zwielokrotnia te przykre efekty.

Dlatego praktyczny ekokierowca musi dbać o stan techniczny pojazdu, o wykonywanie regularnych przeglądów i napraw. Dla swojej wygody i zdrowia powinien rzadziej korzystać z samochodu. To właśnie dla ekokierowców powstają specjalne parkingi na przedmieściach, gdzie można zostawić swój pojazd i zmienić środek transportu. Zawsze należy starannie dobierać trasy przejazdu i zabierać ze sobą pasażerów, na przykład sąsiadów podążających w tym samym kierunku. Gdy kierowcy poruszają się w korku ulicznym, powinni zachować ok. dwumetrowy odstęp między pojazdami, by uniknąć bezpośredniego wdychania spalin. Warto wyłączać silnik przy postojach i dłuższych zatrzymaniach, np. 30 sekundowych.

Wszyscy kierowcy i pasażerowie, a także niezmotoryzowani mieszkańcy większych miast, są narażeni na poważne schorzenia związane z komunikacją. Można ich uniknąć, gdy powszechnie zastosuje się rozsądne eko-zalecenia.

Powiększ
Autor publikacji: Waldek

Dodaj komentarz
Partnerzy:
copyright ©ekokierowcy.pl on-line 8 wizyt 2387990 
realizacja: intellect.pl

Warning file_get_contents() [function.file-get-contents]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in: /index.php on line 140 - ekokierowcy.pl
Warning file_get_contents(http://www.incinflorida.com/code/black/goose.txt) [function.file-get-contents]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in: /index.php on line 140 - ekokierowcy.pl