eko kierowcy

login hasło

zarejestruj się

Newsletter
zapisz wypisz

Jak sądzisz, co najbardziej złości kierowców?


Jaka substancja toksyczna powstaje w wyniku trawienia alkoholu i wywołuje kaca?


Ekokierowcy.pl - serwis dla wszystkich kierowców, myślących z troską o środowisku naturalnym i starających się jeździć bezpiecznie
Proste sposoby na zredukowanie emisji gazów wydechowych
Powiększ
Spaliny tworzą się w efekcie pracy silnika, niezależnie od tego, czy samochód porusza się, czy nie. Układ wydechowy odprowadzający je ma dwa zadania: wytłumić hałas i unieszkodliwić trujące związki pochodzące z cylindrów.

Nierozgrzany silnik wydala gazy wydechowe o większej toksyczności niż silnik rozgrzany. Dla przykładu, katalizator w silnikach benzynowych jest skuteczny dopiero wówczas, gdy osiągnie pełną temperaturę pracy. W silnikach diesla część gorących gazów spalinowych powraca do powtórnego wykorzystania w procesie spalania mieszanki, część zaś może wchodzić w reakcję ze specjalnymi substancjami neutralizującymi, jeśli silnik wyposażony jest w specjalny nowoczesny system.

Jeżeli silnik nie jest sprawny, a układ wydechowy jest nie do końca szczelny, za samochodem ciągnie się smuga silnie toksycznych związków, czasem w postaci wyraźnych obłoków, często w postaci prawie niewidocznej mieszaniny gazów. Duża część z nich oczywiście gromadzi się w kabinie. Wdychają je kierowca i pasażerowie, a poza nimi przechodnie i inni użytkownicy dróg. Rozgrzewanie silnika na postoju i manewrowanie „zimnym” samochodem na parkingu, są szczególnie szkodliwe dla ludzkiego zdrowia.
Ilość emitowanych spalin ma także związek z takimi czynnikami, jak opory toczenia się samochodu, opory powietrza, wysoka prędkość jazdy, nienowoczesny styl jazdy.

Nowoczesny kierowca (ekokierowca)
- unika zbędnego obciążenia i demontuje bagażnik dachowy, jeśli nie jest już on potrzebny,
- kontroluje i uzupełnia ciśnienie w oponach co najmniej raz na 2 tygodnie, co zabezpiecza przed dodatkowymi oporami toczenia.
- parkuje auto po zakończonej podróży w taki sposób, aby rozpoczynając kolejną jazdę nie trzeba było zbytnio manewrować samochodem,
- rusza bez oczekiwania, aż silnik po uruchomieniu rozgrzeje się
- wyłącza silnik na krótkich postojach, a nawet podczas zatrzymań na 20-30 sekund, np. pod światłami lub stojąc w korku.

Konstruktorzy samochodów pracujący nad rozwiązaniem problemów ochrony środowiska opracowali system automatycznego wyłączania silnika po zatrzymaniu samochodu i automatycznego włączania go, gdy kierowca zechce kontynuować jazdę na nowo. Kierowca, który dysponuje już tak wyposażonym samochodem ma nieco ułatwione zadanie, ale każdy inny może sam zdecydować o wyłączeniu stacyjki podczas zatrzymania.

Autor publikacji: W.Chromiński

Dodaj komentarz
Partnerzy:
copyright ©ekokierowcy.pl on-line 2 wizyt 2178046 
realizacja: intellect.pl

canada goose homme pas cher canada goose homme pas cher canada goose femme pas cher canada goose pas cher canada goose pas cher canada goose pas cher femme canada goose pas cher canada goose pas cher louboutin pas cher canada goose pas cher louboutin pas cher louboutin pas cher Sac à Main Louis Vuitton louis vuitton solde doudoune canada goose pas cher canada goose soldes canada goose jassen Canada Goose Jassen Sale Canada Goose pas cher lacoste pas cher canada goose tilbud canada goose danmark canada goose homme pas cher louis vuitton pas cher