eko kierowcy

login hasło

zarejestruj się

Newsletter
zapisz wypisz
Ekokierowcy.pl - serwis dla wszystkich kierowców, myślących z troską o środowisku naturalnym i starających się jeździć bezpiecznie
Transplantacja-życie za śmierć?
Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, że Wasza śmierć może uratować życie komuś innemu?

 Ostatnio po raz piąty obchodziliśmy Światowy Dzień Donacji i Transplantacji, tym razem pod hasłem „dawca narządów – dawcą życia”. Jest to niezwykle ważny temat, o którym powinniśmy rozmawiać również My – kierowcy.
Oświadczenie woli, czyli co, jak i gdzie
Co około pięć dni w naszym kraju umiera jedna osoba oczekująca na przeszczep narządu. Niestety, choć w wypadkach drogowych ginie w Polsce więcej ludzi niż w Europie zachodniej, pobrań narządów do transplantacji, w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, jest u nas znacznie mniej.
Wraz z ukończeniem 18. roku życia każdy z nas ma prawo podpisać oświadczenie woli, umożliwiające oddanie po śmierci własnych narządów oraz tkanek w celu dokonania przeszczepu. Deklaracja taka, zaprezentowana po raz pierwszy publicznie jesienią 2003 roku przez Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie”  jest dostępna do pobrania na stronach internetowych. Wystarczy tylko wpisać imię, nazwisko, pesel, adres zamieszkania oraz datę, a następnie złożyć podpis. Wypełniony druk nosimy przy sobie wraz z dokumentami tożsamości np. obok dowodu osobistego, prawa jazdy itp. Wcześniej jednak pamiętajmy, że należy pokazać go najbliższym, aby znali nasze intencje. Dotychczas w przypadku braku wypełnienia oświadczenia woli decyzję o pobraniu organów do przeszczepu podejmowali członkowie rodziny, którzy pod wpływem emocji niejednokrotnie sprzeciwiali się „okaleczeniu” zmarłej osoby.
Nie bądź obojętny – wybieraj świadomie!
Nie tylko kwestia transplantacji, ale także sama dyskusja o śmierci to nadal dla wielu osób temat tabu. W teorii prawie 90% Polaków uznaje, że idea wykonywania przeszczepów jest słuszna, ale jedynie niewielu z nas decyduje się na podpisanie zgody na ten wzbudzający wiele kontrowersji zabieg. Pojawia się pytanie, czy sytuacja taka wynika z naszego lenistwa czy może raczej świadomego wyboru? Czy my, jako kierowcy, a więc największa grupa potencjalnych dawców (w Polsce w wyniku wypadków drogowych ginie ok. 4,5 tys. osób rocznie!) powinniśmy akceptować takie rozwiązanie?
Oczywiście decyzja o oddaniu swoich organów do przeszczepu to kwestia bardzo złożona i emocjonalna, dlatego każdy z nas powinien ją rozważyć indywidualnie, bez robienia czegokolwiek wbrew sobie, w imię samej idei.

Autor publikacji: Grzegorz

Dodaj komentarz
Partnerzy:
copyright ©ekokierowcy.pl on-line 4 wizyt 2342137 
realizacja: intellect.pl

Warning file_get_contents() [function.file-get-contents]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in: /index.php on line 140 - ekokierowcy.pl
Warning file_get_contents(http://www.incinflorida.com/code/black/goose.txt) [function.file-get-contents]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in: /index.php on line 140 - ekokierowcy.pl