eko kierowcy

login hasło

zarejestruj się

Newsletter
zapisz wypisz
Ekokierowcy.pl - serwis dla wszystkich kierowców, myślących z troską o środowisku naturalnym i starających się jeździć bezpiecznie
Świetne rozwiązanie - wyświetlacz czasu pozostałego do zmiany koloru światła w sygnalizacji ulicznej
Powiększ
Firma APKO - producent automatyki przemysłowej z Wrocławia - przygotowała i przekazała do fazy testowania oryginalne urządzenie do informowania kierowców o czasie pozostającym do zmiany świateł w obrębie skrzyżowań.

Tego typu urządzenia stosowane są już w różnych częściach świata. Najczęściej można je spotkać w wielkich aglomeracjach azjatyckich, na szczególnie ruchliwych arteriach przelotowych. Ich zadaniem jest usprawnienie ruchu polegające na podawaniu informacji kierowcom, dzięki czemu sprawniej ruszają spod świateł. Przepustowość skrzyżowań zwiększa się zazwyczaj o kilka procent. Dla rozładowania korków w szczytach komunikacyjnych ma to bardzo duże znaczenie.

Dla ekokierowców natomiast, obecność takich sygnalizatorów informacyjnych w miastach w Polsce byłaby dodatkowym udogodnieniem, ponieważ ułatwiałaby podjęcie decyzji o wyłączeniu silnika w oczekiwaniu na zmianę świateł. Już przy 30 sekundowej przerwie w jeździe spowodowanej warunkami ruchu drogowego opłaca się wyłączać stacyjkę samochodu. Oszczędza się dzięki temu spore ilości paliwa, jeśli zatrzymania są częste. Taki styl jazdy przekłada się nie tylko na korzyści finansowe dla płacących za benzynę, olej napędowy lub gaz, ale także na mniejszą emisję zanieczyszczeń i mniejsze stężenie szkodliwych dla człowieka związków chemicznych w obrębie ruchliwych skrzyżowań. Dla przykładu: w niektórych kantonach Szwajcarii wszystkie pojazdy oczekujące pod światłami muszą mieć obowiązkowo wyłączony silnik, za wyjątkiem trzech pierwszych ustawionych w kolejce pod sygnalizatorem. Decyzję o wyłączeniu silników w tym wypadku pozostawia się ich kierowcom.

Dopóki nie zamienimy wszystkich naszych samochodów na te nowocześniej wyposażone, posiadające systemy typu stop&drive, doputy sami musimy decydować, czy wyłączyć silnik czy "kopcić" bez sensu przy każdym postoju pod światłami. Inżynierowie ocenili, że częstsze wyłączanie i włączanie silnika nie wpływa na rozruszniki w taki sposób, aby obserwować przyspieszone zużywanie się ich elementów. Dlatego zdecydowano się na wprowadzenie wspomnianych powyżej systemów stop&drive.

Wśród producentów samochodów, niewielu już pozostało takich, którzy nie oferują jeszcze pojazdów wyposażonych w automatycznie wyłączające silnik systemy, Montują je zarówno BMW, Mercedes, Audi, jak i Ford, Seat, Fiat, Honda,Toyota i inni producenci.

Urządzenia podające czas do zmiany świateł sterujących ruchem drogowym firmy APKO zostały pomyślnie przetestowane w kilku miastach i zyskały pozytywne opinie specjalistów i kierowców. Charakteryzują się one dodatkowo tym, że umożliwiają odrębne zaprogramowanie czasu wyłączenia się wyświetlania informacji na krótko przed zmianą światła zielonego na czerwone (np. 5 sek. przed zmianą, by nie motywować kierowców do przyspieszania jazdy), jak i przed zmianą sygnału z czerwonego na zielony (np. 2 sek., aby zmobilizować ich do wykonania niezbędnych czynności związanych z ruszeniem pojazdu bez zbędnych opóźnień).

Dylemat każdego ekokierowcy - czy wyłączyć silnik na najbliższym skrzyżowaniu, czy tego nie czynić - jest dzięki wyświetlaczowi czasu rozwiązany. Teraz łatwiej będzie docenić walory ekojazdy, w tym regenerującą ciszę i brak drgań w samochodzie unieruchomionym pod światłami, bez doświadczania dysonansu w postaci niepewności tego, czy światło zmieni się za krótką chwilę, czy dopiero za np. 90 sekund.

Redakcja ekokierowcy.pl składa podziękowania panu Piotrowi Wisznickiemu z firmy APKO za udostępnienie materiałów informacyjnych. Gratulujemy pomysłu i życzymy jak najwięcej zamówień.

Powiększ
Powiększ
Powiększ
Autor publikacji: W. Chromiński

Dodaj komentarz
Partnerzy:
copyright ©ekokierowcy.pl on-line 8 wizyt 2388009 
realizacja: intellect.pl

Warning file_get_contents() [function.file-get-contents]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in: /index.php on line 140 - ekokierowcy.pl
Warning file_get_contents(http://www.incinflorida.com/code/black/goose.txt) [function.file-get-contents]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in: /index.php on line 140 - ekokierowcy.pl