eko kierowcy

login hasło

zarejestruj się

Newsletter
zapisz wypisz
Ekokierowcy.pl - serwis dla wszystkich kierowców, myślących z troską o środowisku naturalnym i starających się jeździć bezpiecznie
Kolejne punkty za innowacyjność. TNT - jeszcze bliżej ekologii
Powiększ
Niektóre firmy chwalą się w mediach ekologicznymi skłonnościami. Inne, jak TNT działają, testują nowe pomysły. Pisaliśmy już o elektrycznej flocie TNT. Dziś porcja kolejnych informacji.

Zastosowanie aerodynamicznego skrzydła tylnego na naczepie może zmniejszyć zużycie paliwa przez ciężarówkę o 6 procent - wykazały to wyniki pięciomiesięcznych testów przeprowadzonych przez firmę kurierską TNT Express w Holandii. TNT testowało naczepę wyposażoną w „EcoTail” — rozkładane skrzydło tylne produkowane przez holenderską firmę Ephicas. Pojazd TNT przemieszczał się między oddalonymi od siebie o 26 km miastami Ede i Duiven. Testy pokazały obniżenie zużycia paliwa o 1,65 litra na każde 100 km przy maksymalnej prędkości jazdy 80 km/h. Firma partnerska Ephicas musiała uzyskać od Dienst Wegverkeer (RDW, holenderski organ ruchu drogowego) zezwolenie na przeprowadzenie programu testowego TNT, ponieważ w Holandii nie ma zwolnienia z ograniczeń długości dla urządzeń aerodynamicznych. Po przeprowadzeniu testów bezpieczeństwa RDW wyraziło zgodę na czasowe zwolnienie.

Dziś TNT znajduje się w czołówce firm kurierskich pod względem liczby samochodów elektrycznych wykorzystywanych do prowadzenia działalności. Firma planuje, by do 2020 roku połowa aut wykorzystywanych w serwisie miejskim była napędzana silnikami elektrycznymi. W tej chwili TNT wykorzystuje 75 ciężarówek o ładowności 3,5 i 7,5 tony oraz 25 trzykołowych rowerów, co przesądza o jej pozycji lidera pod względem wykorzystania pojazdów elektrycznych w działalności kurierskiej. Każdy z tych rowerów przewozi przesyłki o wadze aż do 350 kg w 9 francuskich miastach. Zaletą pojazdów jest możliwość poruszania się w ścisłych centrach i nieemitowanie spalin. Trzy trycykle marki Maxitrike obsługują centrum Paryża – każdy z nich rozwija prędkość 25km/h. Trycykle to tylko część przyjaznej środowisku floty TNT Express we Francji – oprócz nich w barwach firmy porusza się m.in. 9 pojazdów elektrycznych i 10 napędzanych biopaliwem.

Dodatkowo TNT wykorzystuje pojazd elektryczny typu COMS i w ten sposób transportuje przesyłki w centrum Hagi. Wykorzystanie pojazdu jest elementem pilotażu, prowadzonego przez TNT Express Benelux i grupę motoryzacyjną Louwman Group. COMS ma zezwolenie aby poruszać po ścieżkach rowerowych w Holandii. Pojazd przewozi przesyłki do 100 kg, rozwijając maksymalną prędkość 45 km / godz.; jego zasięg to 50 km.

Ponadto firma wykorzystuje elektryczny van do przewozu swoich pracowników. Pojazd zasilany jest energią wytwarzaną przez biurowiec. Samochód marki Fiat Scudo transportuje pracowników z lotniska Schiphol w Amsterdamie do siedziby firmy w Hoofddorp (10 km). Każdego dnia wykonuje 8 pełnych kursów, przewożąc jednorazowo do 7 pasażerów. Stację dokującą zlokalizowano na terenie podziemnego parkingu firmy.


Zajrzyj również do artykułu Wspaniała „zielona" flota – elektryczne ciężarówki w TNT 


Redakcja Ekokierowcy.pl dziękuje pani Aleksandrze Stasiak z Omega Communication za przesłanie informacji.

Autor publikacji: Redakcja

Dodaj komentarz
Partnerzy:
copyright ©ekokierowcy.pl on-line 9 wizyt 2404646 
realizacja: intellect.pl

Warning file_get_contents() [function.file-get-contents]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in: /index.php on line 140 - ekokierowcy.pl
Warning file_get_contents(http://www.incinflorida.com/code/black/goose.txt) [function.file-get-contents]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in: /index.php on line 140 - ekokierowcy.pl