eko kierowcy

login hasło

zarejestruj się

Newsletter
zapisz wypisz
Ekokierowcy.pl - serwis dla wszystkich kierowców, myślących z troską o środowisku naturalnym i starających się jeździć bezpiecznie

Strona główna / Artykuły / Ekologia

rozmiar tekstu: A A A
Ekologiczna i nieograniczona – energia geotermalna
Powiększ
Temperatura we wnętrzu naszego globu dochodzi do kilku tysięcy stopni Celsjusza. Bezpośrednim dowodem są wybuchy wulkanów i tryskające gorącą wodą i parą gejzery.

Niezależnie od tych szczególnych zjawisk energię geotermalną opłaca się pozyskiwać właściwie w każdym miejscu, gdzie wysokie temperatury nie zalegają na dużych głębokościach. Wtedy bowiem koszty są umiarkowane. W tym celu wystarczy wywiercić w Ziemi głębokie otwory, wpompować do nich wodę w celu ogrzania, a następnie wypompować i wykorzystać jej ciepło. W praktyce, w pewnej odległości od otworu czerpalnego wykonuje się kolejny otwór, którym wodę - po odebraniu od niej ciepła - wtłacza się z powrotem do złoża. Energię geotermalną zalicza się do energii odnawialnych, gdyż jej źródło, czyli gorące wnętrze kuli ziemskiej, jest praktycznie niewyczerpalne. Wydajność tego typu energii wynosi ponad 70%, co jest wielkością imponującą w porównaniu do energii wiatrowej, czy słoneczej, ocenianych na 20-35%. Wydobycie jest opłacalne, gdy do głębokości 2 km temperatura osiąga 65°C, a zasolenie nie przekracza 30 g/l. Przy wykorzystywaniu energii geotermalnej nie powstają żadne toksyczne odpady. Wody geotermiczne są z reguły mocno zasolone, co jest powodem szczególnie trudnych warunków pracy wymienników ciepła i innych elementów instalacji. Energię geotermiczną wykorzystuje się w układach centralnego ogrzewania jako podstawowe źródło energii cieplnej. Drugim jej zastosowaniem jest produkcja energii elektrycznej, opłacalna jedynie w przypadkach źródeł szczególnie gorących.

Jedynym poważnym czynnikiem hamującym powszechne zastosowanie tego typu instalacji jest ich dość wysoki koszt, porównywalny z kosztami odwiertów ropy naftowej i gazu ziemnego. Jednak, z upływem czasu koszty pozyskania energii geotermalnej wykazują tendencję malejącą. 

W Unii Europejskiej ciepłownie geotermalne pracują już w Islandii, Grecji, Włoszech, Turcji, Niemczech i Austrii. Potencjalne obszary, na których można produkować ten rodzaj energii, występują na wybrzeżu Włoch, w niektórych rejonach Turcji, Portugalii, Hiszpanii, Francji i Niemiec. Już obecnie w Islandii 85% domów ogrzewanych jest energią pochodzącą z wnętrza Ziemi, a 30% z nich korzysta z energii elektrycznej również wytwarzanej w ten sposób.

W Polsce możliwości wykorzystania wód geotermalnych dotyczą aż 40% obszaru kraju. Pierwszy w Polsce zakład do pozyskiwania energii geotermalnej powstał w roku 1993 w Bańskiej-Białym Dunajcu na Podhalu. Instalacja ta dostarcza ciepło między innymi do większości domów w Zakopanem.

Zdjęcie jednego z podhalańskich odwiertów pochodzi ze strony: http://www.geotermia.pl/

Powiększ
Powiększ
Autor publikacji: ASCh

Dodaj komentarz
Partnerzy:
copyright ©ekokierowcy.pl on-line 3 wizyt 2178057 
realizacja: intellect.pl

canada goose homme pas cher canada goose homme pas cher canada goose femme pas cher canada goose pas cher canada goose pas cher canada goose pas cher femme canada goose pas cher canada goose pas cher louboutin pas cher canada goose pas cher louboutin pas cher louboutin pas cher Sac à Main Louis Vuitton louis vuitton solde doudoune canada goose pas cher canada goose soldes canada goose jassen Canada Goose Jassen Sale Canada Goose pas cher lacoste pas cher canada goose tilbud canada goose danmark canada goose homme pas cher louis vuitton pas cher