eko kierowcy

login hasło

zarejestruj się

Newsletter
zapisz wypisz
Ekokierowcy.pl - serwis dla wszystkich kierowców, myślących z troską o środowisku naturalnym i starających się jeździć bezpiecznie

Strona główna / Artykuły / Ekologia

rozmiar tekstu: A A A
Niezwykła zamiana światła w ciepło
Powiększ
Taki proces zachodzi w naszej planecie i otaczającej ją atmosferze

Słońce jest źródłem całego promieniowania i energii docierających do Ziemi z kosmosu. Ta część promieniowania słonecznego, która zostanie pochłonięta przez Ziemię, ogrzewa jej powierzchnię. Dochodzi tu bowiem do przemiany promieniowania świetlnego (bliski ultrafiolet UV i widzialne VIS) w długofalowe promieniowanie cieplne (podczerwone IR).

Jednak nie wszystko, co wysyła Słońce jest w całości absorbowane przez Ziemię. Część promieniowania jest odbijana przez chmury i niektóre aerozole, część absorbowana w powietrzu przez gazy i cząstki stałe. Dochodzi również do częściowego odbicia promieni słonecznych od powierzchni naszej planety, zwłaszcza przez jasne powierzchnie, jak lód, śnieg. Zamieniona w ciepło energia świetlna oddawana jest na drodze emisji fal podczerwonych przez Ziemię. Źródłem emitowanego ciepła są również chmury i inne składniki atmosfery, które wcześniej zaabsorbowały światło. Wypromieniowanie odbywa się we wszystkich kierunkach równomiernie: w stronę przestrzeni kosmicznej, a z chmur i z warstw atmosfery - również w stronę Ziemi. Gromadzone w ten sposób wokół Ziemi ciepło jest pochłaniane przez niektóre składniki atmosfery (tzw. gazy cieplarniane), a następnie powtórnie wypromieniowane przez te składniki równomiernie we wszystkich kierunkach - w przestrzeń kosmiczną i z powrotem - w stronę Ziemi. Jedynie znikoma część promieniowania wyemitowanego przez Ziemię bezpowrotnie ucieka w przestrzeń międzyplanetarną. Ogromna większość zostaje "zatrzymana" przez atmosferę przyczyniając się do jej ogrzania i wzrostu temperatury powietrza przy powierzchni Ziemi.

Obecność gazów cieplarnianych w atmosferze jest więc konieczna, aby zachować stałą średnią temperaturę Ziemi. Jak wynika z wyliczeń naukowców, temperatura powierzchni Ziemi pozbawionej atmosfery utrzymywałaby się w okolicy -17oC, podczas, gdy obecnie średnia temperatura na Ziemi wynosi +15oC. Dopiero gwałtowny niekontrolowany wzrost ich zawartości w atmosferze zaburza naturalny bilans energetyczny i przyczynia się do groźnego globalnego ocieplenia klimatu. Jako przykład może służyć planeta Wenus, której atmosfera w 96% składa się z dwutlenku węgla – CO2 (jednego z najważniejszych gazów cieplarnianych), a temperatura na jej powierzchni osiąga +450oC.

Uproszczony schemat efektu cieplarnianego pochodzi ze strony: http://www.biolog.pl/content-90.html

Powiększ
Autor publikacji: ASCh

Dodaj komentarz
Partnerzy:
copyright ©ekokierowcy.pl on-line 3 wizyt 2178066 
realizacja: intellect.pl

canada goose homme pas cher canada goose homme pas cher canada goose femme pas cher canada goose pas cher canada goose pas cher canada goose pas cher femme canada goose pas cher canada goose pas cher louboutin pas cher canada goose pas cher louboutin pas cher louboutin pas cher Sac à Main Louis Vuitton louis vuitton solde doudoune canada goose pas cher canada goose soldes canada goose jassen Canada Goose Jassen Sale Canada Goose pas cher lacoste pas cher canada goose tilbud canada goose danmark canada goose homme pas cher louis vuitton pas cher