eko kierowcy

login hasło

zarejestruj się

Newsletter
zapisz wypisz

Jaki dystans warto zachować do pojazdu zatrzymującego się przed naszym samochodem np. na światłach skrzyżowania?


Jakie znaczenie ma zwiększenie stężenia ditlenku węgla w atmosferze?


Ekokierowcy.pl - serwis dla wszystkich kierowców, myślących z troską o środowisku naturalnym i starających się jeździć bezpiecznie

Strona główna / Artykuły / Ekologia

rozmiar tekstu: A A A
Czy energia wiatrowa jest w 100% ekologiczna?
Powiększ
Każdy kij ma dwa końce. Otóż okazuje się, że budowa farm wiatrowych budzi czasem sprzeciw zarówno ze strony mieszkańców okolicznych terenów, jak i ze strony ekologów. Czy słusznie?

Pierwsi ubolewają nad niszczeniem piękna naturalnego krajobrazu, drudzy niepokoją się o wpływ turbin na siedliska i gatunki zwierząt, które je zamieszkują.  Zdarza się, że ptaki uznają kratownice znajdujące się na wieżach turbin za doskonałe miejsce gniazdowe i obserwacyjne, a wzbijając się z nich w powietrze często giną pomiędzy łopatami turbin.  Zagrożone są zwłaszcza stosunkowo duże i wolno latające ptaki, takie jak kaczki i ptaki brodzące.

W przypadku farm wiatrowych należy wyważyć bilans zysków i strat.  Na pewno przed wyborem lokalizacji wskazany jest rozsądek i wnikliwe badania wpływu instalacji na środowisko naturalne. 

Wykorzystywanie wiatru jako darmowego źródła energii ma długą historię.  Już przed XI wiekiem wiatraki były powszechnie wykorzystywane na Bliskim Wschodzie w produkcji żywności.  Później rozpowszechnianiem wiatraków zajęli się Holendrzy, początkowo używali ich do przepompowywania wody, a wiele lat później do wytwarzania energii elektrycznej.  Z czasem wiatraki zostały wyparte przez elektrownie parowe, lecz kryzys paliwowy oraz zachodzące obecnie zmiany klimatu sprawiają, że to czyste odnawialne źródło energii nabiera coraz większego znaczenia.  Dzisiejsze wiatraki to turbiny w postaci pojedynczej wieży z wirnikiem zaopatrzonym w trzy łopaty na szczycie.  Poruszane wiatrem łopaty wykonują od 10 do 30 obrotów na minutę.  Energia obrotów przenoszona do generatora przekształcana jest w energię elektryczną.

Energetyka wiatrowa jest najdynamiczniej rozwijającym się na świecie sektorem energetycznym, którego tempo wzrostu wynosiło w ciągu ostatnich lat ok. 23% rocznie.  W Polsce istnieje około 50 farm wiatrowych liczących od kilku do kilkudziesięciu turbin.

Powiększ
Powiększ
Autor publikacji: ASCh

Dodaj komentarz
Partnerzy:
copyright ©ekokierowcy.pl on-line 3 wizyt 2178068 
realizacja: intellect.pl

canada goose homme pas cher canada goose homme pas cher canada goose femme pas cher canada goose pas cher canada goose pas cher canada goose pas cher femme canada goose pas cher canada goose pas cher louboutin pas cher canada goose pas cher louboutin pas cher louboutin pas cher Sac à Main Louis Vuitton louis vuitton solde doudoune canada goose pas cher canada goose soldes canada goose jassen Canada Goose Jassen Sale Canada Goose pas cher lacoste pas cher canada goose tilbud canada goose danmark canada goose homme pas cher louis vuitton pas cher