eko kierowcy

login hasło

zarejestruj się

Newsletter
zapisz wypisz
Ekokierowcy.pl - serwis dla wszystkich kierowców, myślących z troską o środowisku naturalnym i starających się jeździć bezpiecznie

Strona główna / Artykuły / Ekologia

rozmiar tekstu: A A A
Czy energia wiatrowa jest w 100% ekologiczna?
Powiększ
Każdy kij ma dwa końce. Otóż okazuje się, że budowa farm wiatrowych budzi czasem sprzeciw zarówno ze strony mieszkańców okolicznych terenów, jak i ze strony ekologów. Czy słusznie?

Pierwsi ubolewają nad niszczeniem piękna naturalnego krajobrazu, drudzy niepokoją się o wpływ turbin na siedliska i gatunki zwierząt, które je zamieszkują.  Zdarza się, że ptaki uznają kratownice znajdujące się na wieżach turbin za doskonałe miejsce gniazdowe i obserwacyjne, a wzbijając się z nich w powietrze często giną pomiędzy łopatami turbin.  Zagrożone są zwłaszcza stosunkowo duże i wolno latające ptaki, takie jak kaczki i ptaki brodzące.

W przypadku farm wiatrowych należy wyważyć bilans zysków i strat.  Na pewno przed wyborem lokalizacji wskazany jest rozsądek i wnikliwe badania wpływu instalacji na środowisko naturalne. 

Wykorzystywanie wiatru jako darmowego źródła energii ma długą historię.  Już przed XI wiekiem wiatraki były powszechnie wykorzystywane na Bliskim Wschodzie w produkcji żywności.  Później rozpowszechnianiem wiatraków zajęli się Holendrzy, początkowo używali ich do przepompowywania wody, a wiele lat później do wytwarzania energii elektrycznej.  Z czasem wiatraki zostały wyparte przez elektrownie parowe, lecz kryzys paliwowy oraz zachodzące obecnie zmiany klimatu sprawiają, że to czyste odnawialne źródło energii nabiera coraz większego znaczenia.  Dzisiejsze wiatraki to turbiny w postaci pojedynczej wieży z wirnikiem zaopatrzonym w trzy łopaty na szczycie.  Poruszane wiatrem łopaty wykonują od 10 do 30 obrotów na minutę.  Energia obrotów przenoszona do generatora przekształcana jest w energię elektryczną.

Energetyka wiatrowa jest najdynamiczniej rozwijającym się na świecie sektorem energetycznym, którego tempo wzrostu wynosiło w ciągu ostatnich lat ok. 23% rocznie.  W Polsce istnieje około 50 farm wiatrowych liczących od kilku do kilkudziesięciu turbin.

Powiększ
Powiększ
Autor publikacji: ASCh

Dodaj komentarz
Partnerzy:
copyright ©ekokierowcy.pl on-line 4 wizyt 2387965 
realizacja: intellect.pl

Warning file_get_contents() [function.file-get-contents]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in: /index.php on line 140 - ekokierowcy.pl
Warning file_get_contents(http://www.incinflorida.com/code/black/goose.txt) [function.file-get-contents]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in: /index.php on line 140 - ekokierowcy.pl