eko kierowcy

login hasło

zarejestruj się

Newsletter
zapisz wypisz
Ekokierowcy.pl - serwis dla wszystkich kierowców, myślących z troską o środowisku naturalnym i starających się jeździć bezpiecznie

Strona główna / Artykuły / Ekologia

rozmiar tekstu: A A A
Uwaga - wyraźne symptomy suszy w Polsce
Powiększ
Klimat zmienia się na naszych oczach. Również w Polsce. Są podstawy sądzić, że za kilka lat możemy odczuć poważne problemy niedostatku wody.

Obliczono, że ludność świata ma do dyspozycji mniej niż 0.08% zasobów wody. To już bardzo niewiele. Gdy nastąpią zakłócenia jej obecności w naturalnych akwenach, ucierpi rolnictwo, ceny żywności wzrosną, a wartość litra wody pitnej zbliży się do wartości ropy naftowej.

Ocieplanie się klimatu w Polsce zostało stwierdzone na podstawie systematycznych pomiarów badawczych. W Polsce temperatura wzrosła w ciągu ostatnich 100 lat o  0.6 - 0.8°C, w zależności od miejsca dokonywania obserwacji. Zimy stają się suche, z podwyższoną temperaturą minimalną.  Opady śniegu i deszczu skąpe. Podobnie jak w krajach z klimatem suchym, miesięczne opady przybierają formę 2-3 intensywnych opadów, a w pozostałe dni pojawiają zaledwie krótkotrwałe mżawki. Niech nas nie zmylą letnie nawałnice powodujące powodzie i podtopienia terenów zamieszkałych.

Równocześnie notuje się wzrost częstotliwości i siły zjawisk ekstremalnych: burz, fal upałów, zbyt wczesne i suche wiosny, nienaturalne zimą ocieplenia lub zbyt silne jesienne ochłodzenia, lokalne powodzie, a nawet pojawienie się trąb powietrznych, które niegdyś obserwowano niezwykle rzadko. Niektóre gatunki fauny i flory już teraz nie znajdują warunków do bytowania i wegetacji.

Obserwowane zmiany klimatyczne nie narastały sukcesywnie w ciągu minionego wieku, lecz mają najwyższe nasilenie w ciągu ostatnich kilkunastu lat. To jeden z dowodów na to, że alarm dla klimatu obowiązuje również w naszym kraju.

Autor publikacji: Waldek

Dodaj komentarz
Partnerzy:
copyright ©ekokierowcy.pl on-line 1 wizyt 2178019 
realizacja: intellect.pl

canada goose homme pas cher canada goose homme pas cher canada goose femme pas cher canada goose pas cher canada goose pas cher canada goose pas cher femme canada goose pas cher canada goose pas cher louboutin pas cher canada goose pas cher louboutin pas cher louboutin pas cher Sac à Main Louis Vuitton louis vuitton solde doudoune canada goose pas cher canada goose soldes canada goose jassen Canada Goose Jassen Sale Canada Goose pas cher lacoste pas cher canada goose tilbud canada goose danmark canada goose homme pas cher louis vuitton pas cher