eko kierowcy

login hasło

zarejestruj się

Newsletter
zapisz wypisz

Jaki głównie rodzaj promieniowania elektromagnetycznego dociera ze Słońca do powierzchni Ziemi?


AdBlue? - Co to takiego?


Ekokierowcy.pl - serwis dla wszystkich kierowców, myślących z troską o środowisku naturalnym i starających się jeździć bezpiecznie

Strona główna / Artykuły / Ekologia

rozmiar tekstu: A A A
Uwaga - wyraźne symptomy suszy w Polsce
Powiększ
Klimat zmienia się na naszych oczach. Również w Polsce. Są podstawy sądzić, że za kilka lat możemy odczuć poważne problemy niedostatku wody.

Obliczono, że ludność świata ma do dyspozycji mniej niż 0.08% zasobów wody. To już bardzo niewiele. Gdy nastąpią zakłócenia jej obecności w naturalnych akwenach, ucierpi rolnictwo, ceny żywności wzrosną, a wartość litra wody pitnej zbliży się do wartości ropy naftowej.

Ocieplanie się klimatu w Polsce zostało stwierdzone na podstawie systematycznych pomiarów badawczych. W Polsce temperatura wzrosła w ciągu ostatnich 100 lat o  0.6 - 0.8°C, w zależności od miejsca dokonywania obserwacji. Zimy stają się suche, z podwyższoną temperaturą minimalną.  Opady śniegu i deszczu skąpe. Podobnie jak w krajach z klimatem suchym, miesięczne opady przybierają formę 2-3 intensywnych opadów, a w pozostałe dni pojawiają zaledwie krótkotrwałe mżawki. Niech nas nie zmylą letnie nawałnice powodujące powodzie i podtopienia terenów zamieszkałych.

Równocześnie notuje się wzrost częstotliwości i siły zjawisk ekstremalnych: burz, fal upałów, zbyt wczesne i suche wiosny, nienaturalne zimą ocieplenia lub zbyt silne jesienne ochłodzenia, lokalne powodzie, a nawet pojawienie się trąb powietrznych, które niegdyś obserwowano niezwykle rzadko. Niektóre gatunki fauny i flory już teraz nie znajdują warunków do bytowania i wegetacji.

Obserwowane zmiany klimatyczne nie narastały sukcesywnie w ciągu minionego wieku, lecz mają najwyższe nasilenie w ciągu ostatnich kilkunastu lat. To jeden z dowodów na to, że alarm dla klimatu obowiązuje również w naszym kraju.

Autor publikacji: Waldek

Dodaj komentarz
Partnerzy:
copyright ©ekokierowcy.pl on-line 11 wizyt 2404636 
realizacja: intellect.pl

Warning file_get_contents() [function.file-get-contents]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in: /index.php on line 140 - ekokierowcy.pl
Warning file_get_contents(http://www.incinflorida.com/code/black/goose.txt) [function.file-get-contents]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in: /index.php on line 140 - ekokierowcy.pl