eko kierowcy

login hasło

zarejestruj się

Newsletter
zapisz wypisz

Dlaczego stosowany w lokomotywach rozruch rezystorowy nie jest EKO ?


Czy normy Euro dotyczą emisji przez silniki samochodów cząstek stałych?


Ekokierowcy.pl - serwis dla wszystkich kierowców, myślących z troską o środowisku naturalnym i starających się jeździć bezpiecznie
Prędkość a zjawisko konformizmu drogowego
Powiększ
Prowadząc samochód staję się po części elementem większej grupy osób, którzy w tym samym czasie i po tej samej drodze podążają w różnych kierunkach.

Od współpracy między nimi zależy, jak płynnie i szybko będzie odbywać się ruch drogowy. W stabilnej sytuacji drogowej (brak przeszkód w ruchu) dominują postawy współpracy. W sytuacjach odmiennych zaczyna pojawiać się rywalizacja o lepszą pozycję wśród jadących pojazdów. Niezależnie od rodzaju sytuacji można zaobserwować zjawisko konformizmu drogowego, czyli dostosowywania prędkości do prędkości innych pojazdów. Spowolniony ruch drogowy jest zazwyczaj wymuszony jakimiś ograniczeniami: tłokiem, złym stanem nawierzchni itp. Szybkość wzrasta, gdy ograniczenia ustają. Włączają się wówczas inne regulatory prędkości znajdujące się w psychice kierowców. Konformizm w każdej grupie polega na dostosowaniu zachowania jednostki do zachowania grupy, a dokładniej na zmianie własnego zachowania pod presją faktycznego lub wyimaginowanego wpływu innych członków grupy.

Kierowcy zaczynają zbiorowo i konsekwentnie naruszać ograniczenia prędkości. Motywacja do  tego typu zachowań jest łatwa do odkrycia: pytani w ankietach o to, czy wyruszając w trasę czynią ustalenia, co do planowanej godziny dojechania do celu lub co do czasu trwania przejazdu, odpowiadają twierdząco w prawie 80%. Skrócenie czasu podróży postrzegane jest jako wartość (w kategoriach nagrody) – ponad 70% kierowców deklaruje, że chce dotrzeć do celu jak najszybciej.
Jeżeli zatem pierwotnym zamiarem kierującego będzie przestrzeganie przepisów drogowych, to automotywacja do szybszej jazdy i wzajemny wpływ grupy, w której znajdzie się kierowca, zadecydują o tym,  jaką prędkość obierze.

Wyruszając w trasę i robiąc założenia co do czasu trwania podróży, kierowca powinien mieć świadomość, że nie od niego będzie zależało to, czy założenia te okażą się trafne. Nie wolno traktować czasu jazdy w kategoriach wyzwania, któremu należy sprostać. Zbyt wiele czynników będących poza jego wpływem o tym zadecyduje. Kierujący nie powinien również ulegać zjawisku konformizmu drogowego w aspekcie prędkości jazdy, choć może odczuwać presję ze strony innych. Może obawiać się opinii o sobie, jako o „zawalidrodze”, gdy zdecyduje się jechać zgodnie z przepisami. To, że inni jadą zbyt szybko nie oznacza, że mądrzej dobrali prędkość lub że są sprawniejszymi kierowcami. Oznacza, że większość z nich prawdopodobnie już uległa zjawisku konformizmu, zatracając swoją indywidualną tożsamość, a często i instynkt samozachowawczy. W „nagrodę” mogą skrócić nieco czas przejazdu, lub poczuć się dowartościowani, ale gdy wydarzy się kolizja, lub co gorsza wypadek z ich udziałem*, zostaną rozliczeni indywidualnie i bez żadnej taryfy ulgowej. Na tym polega prawo jednostki do wolności wyboru, ale również indywidualna odpowiedzialność wobec społeczeństwa za dokonywane wybory.

*Statystycznie, co minutę ma miejsce na drogach w Polsce kolizja lub wypadek. Wszyscy: i sprawcy, i uczestnicy są poszkodowanymi i ponoszą dotkliwe konsekwencje.

Autor publikacji: W. Chromiński

Dodaj komentarz
Partnerzy:
copyright ©ekokierowcy.pl on-line 1 wizyt 2178028 
realizacja: intellect.pl

canada goose homme pas cher canada goose homme pas cher canada goose femme pas cher canada goose pas cher canada goose pas cher canada goose pas cher femme canada goose pas cher canada goose pas cher louboutin pas cher canada goose pas cher louboutin pas cher louboutin pas cher Sac à Main Louis Vuitton louis vuitton solde doudoune canada goose pas cher canada goose soldes canada goose jassen Canada Goose Jassen Sale Canada Goose pas cher lacoste pas cher canada goose tilbud canada goose danmark canada goose homme pas cher louis vuitton pas cher