eko kierowcy

login hasło

zarejestruj się

Newsletter
zapisz wypisz
Ekokierowcy.pl - serwis dla wszystkich kierowców, myślących z troską o środowisku naturalnym i starających się jeździć bezpiecznie
Uniknij nieprzyjemności podczas inspekcji drogowej
Powiększ
Pijani kierowcy to poważny problem na polskich drogach. Tegoroczna majówka zanotowała niechlubny wynik ponad 70 osób zabitych w wypadkach drogowych. Policja zatrzymała w ciągu 10 dni 4,5 tys. nietrzeźwych kierowców.

Dni wolne od pracy, okres weekendów, świąt i urlopów sprzyja spotkaniom towarzyskim z udziałem alkoholu, a następnie często wpływa na śmiałą decyzję prowadzenia samochodu po spożyciu. Jazda na podwójnym gazie wymaga konsekwentnej kontroli i surowych sankcji. Kierowca pod wpływem alkoholu kojarzy się głównie z osobą, która wsiada za kółko tuż po jego spożyciu. Statystyki mówią jednak co innego, 78% zatrzymanych kierowców pod wpływem alkoholu to osoby, które spożywały go dzień wcześniej. Innymi słowy - w chwili kontroli były na popularnym kacu. „Nie jedź na kacu. Włącz myślenie" Twój kac może kosztować czyjeś życie. To hasło pierwszej w Polsce kampanii, poruszającej ten problem, za jej organizacją stoi KRBRD.

    Oprócz głośnych, pobudzających wyobraźnię kampanii, czy częstych kontroli na drogach, przeciwdziałanie tragedii można rozpocząć w domu. Na małą skalę i co ważne – skutecznie, przeciwdziałać nieszczęściu mogą sami kierowcy i potencjalni pasażerowie. „Czuję się dobrze, to było tylko kilka piw”. Te słowa często usypiają czujność najbliższych, którzy przymykają oko i dają ciche przyzwolenie na prowadzenie samochodu przez osobę, która dzień wcześniej piła - takie są wnioski z badań przeprowadzonych w 2011 roku przez TNS OBOP. Obudzić kierowcę z kacowego snu pomoże kieszonkowy alkomat, który wykaże pewnemu siebie kierowcy, czy jego organizm na pewno poradził już sobie ze spożytym alkoholem. To może skutecznie zatrzymać  śmiałka w domu, a co więcej - ocalić życie jemu i innym. 

    Kontrola domowym alkomatem pomoże uniknąć nieprzyjemności podczas rutynowej inspekcji drogowej, kiedy cześć kierowców dowiaduje się o swojej niezdolności do prowadzenia samochodu. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń pomiarowych do domowego użytku, w cenie niższej, od wysokości przeciętnego mandatu i przykrych konsekwencji prowadzenia pod wpływem alkoholu.

    Wybierając alkomat dla kierowcy, należy się kierować jego czułością, zakres pomiarowy powinien być czuły na niskie wartości, tak aby zaalarmować już przy przekroczeniu dopuszczalnych 0,2‰. – mówi Wojciech Gajec, przedstawiciel EVOLVEO. Warto zwrócić także uwagę na funkcję kalibracji urządzenia, która wydłuży żywotność alkomatu i pozwoli na dokładniejsze pomiary, taką posiada alkomat SPIRIT.

    W Polsce 0,2‰ to maksymalna dopuszczona dawka alkoholu we krwi. Jedno piwo wystarcza, aby wskaźnik promili przekroczył dozwolone normy.

Autor publikacji: EVOLVEO

Dodaj komentarz
Partnerzy:
copyright ©ekokierowcy.pl on-line 4 wizyt 2386115 
realizacja: intellect.pl

Warning file_get_contents() [function.file-get-contents]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in: /index.php on line 140 - ekokierowcy.pl
Warning file_get_contents(http://www.incinflorida.com/code/black/goose.txt) [function.file-get-contents]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in: /index.php on line 140 - ekokierowcy.pl