eko kierowcy

login hasło

zarejestruj się

Newsletter
zapisz wypisz

Hypermiling - co oznacza to słowo?


Jak należy postąpić z rannym motocyklistą, który przestał oddychać?


Ekokierowcy.pl - serwis dla wszystkich kierowców, myślących z troską o środowisku naturalnym i starających się jeździć bezpiecznie
Dynamiczny styl jazdy a zmiany w psychice
Powiększ
Psycholodzy dowiedli, że temperament i osobowość to cechy względnie stałe przez całe życie, jednakże pod wpływem traumatycznych przeżyć mogą ulegać trwałej odmianie. Trauma na drodze przychodzi nagle i pozostawia głębokie rysy w psychice.

Wypadek drogowy to nie to samo co kolizja. W wypadku są ranni i zabici, w wyniku kolizji – wyłącznie straty materialne. Każdego dnia na drogach w Polsce uczestniczy w wypadkach i odnosi rany ok. 180 osób, a 15 spośród nich ginie. Każdego dnia trafiają do aresztu ludzie, którzy do tych wypadków przyczynili się. Są sądzeni, skazywani na lata więzienia, osadzani (jak to się pięknie nazywa) i ponoszą wysokie koszty materialne, ale i moralne. Pozostają rodziny zabitych, rannych i zamkniętych w więzieniach. Tak wygląda bilans strat ludzkich każdego dnia.

Gdy uda się namówić na rozmowę i zwierzenia osoby, które spowodowały czyjąś śmierć na drodze wtedy staje się jasne, jaki dramat rozgrywa się dzień po dniu w ich psychice. Czy wypada o tym pisać, gdy ich ofiary zostały pochowane, a ranni cierpią nie tylko psychicznie, lecz także fizycznie często przez długie miesiące i lata? Trzeba, gdyż dają nam do myślenia.

Z relacji tych wyłania się obraz stylu jazdy, jaki doprowadził do tak wielu  dramatów - jakże często pada słowo: dynamiczny. „Dynamicznie” rozumie się jako: odważnie, zdecydowanie, szybko, na czas, niedbale, z dużą dozą pewności siebie, brakiem dostatecznej troski o innych, z wiarą w swoje możliwości, w doskonały samochód, w ostrożność innych, z wiarą we własną nieśmiertelność, z ignorowaniem ryzyka,  itd. itd. Sprawcy wypadków śmiertelnych, w przeciwieństwie do sprawców kolizji, nie zrzucają odpowiedzialności na innych. Są przygnębieni i oddaliby wiele, aby do takiej sytuacji nigdy nie doszło, ale tego co się stało już odwrócić nie można.

Ku refleksji wszystkich „dynamicznych” na naszych drogach, przytaczam relację więźnia - młodego, wartościowego wcześniej człowieka, który jak co dzień wyszedł do pracy, wsiadł do samochodu i ruszył trasą, którą znał dobrze. Szkoda, że swojej potrzeby dynamicznego życia nie potrafił opanować, stając się kierowcą-zabójcą.

„Znałem tę drogę. Jechałem łukiem, szybko. Za zakrętem zobaczyłem nagle dwie osoby przechodzące przez jezdnię. Hamowałem, ale samochód wpadł w poślizg. Zabiłem je. Uciekłem ze strachu. To była matka z córką. Dostałem pięć lat. Boję się wyjść z więzienia. Boję się spojrzeć w oczy ich rodzinie.”

Autor publikacji: W. Chromiński

Dodaj komentarz
Partnerzy:
copyright ©ekokierowcy.pl on-line 1 wizyt 2178015 
realizacja: intellect.pl

canada goose homme pas cher canada goose homme pas cher canada goose femme pas cher canada goose pas cher canada goose pas cher canada goose pas cher femme canada goose pas cher canada goose pas cher louboutin pas cher canada goose pas cher louboutin pas cher louboutin pas cher Sac à Main Louis Vuitton louis vuitton solde doudoune canada goose pas cher canada goose soldes canada goose jassen Canada Goose Jassen Sale Canada Goose pas cher lacoste pas cher canada goose tilbud canada goose danmark canada goose homme pas cher louis vuitton pas cher