eko kierowcy

login hasło

zarejestruj się

Newsletter
zapisz wypisz
Ekokierowcy.pl - serwis dla wszystkich kierowców, myślących z troską o środowisku naturalnym i starających się jeździć bezpiecznie
UWAGA, PIJANY NA DRODZE !!!
Powiększ
Jesteś od lat kierowcą, dobrym kierowcą. Czy zdarzyło Ci się kiedyś rano wsiąść do samochodu z nie do końca pewną miną?

Bawiłeś się do północy, potem padłeś zmęczony. Ale rano wstałeś prawie rześki, zjadłeś dobre śniadanie i ruszyłeś w drogę. Tym razem nie miałeś farta, za rogiem twojej ulicy zatrzymał cię patrol drogowy. Kazali ci dmuchać. Zaczęły się twoje kłopoty.
Ale ciesz się… żyjesz i nikogo nie zabiłeś.

Szacuje się, że blisko ¼ wszystkich wypadków śmiertelnych w Unii Europejskiej związana jest z alkoholem. Sprawcy tych wypadków są bardzo surowo karani. Ze srogimi sankcjami muszą liczyć się również Ci pijani kierowcy, którzy mieli więcej szczęścia i nie spowodowali wypadku. Ale nie każdy zamroczony pirat drogowy cuchnie mniej lub bardziej przetrawionym alkoholem. Coraz częściej za kratki trafiają Ci bezwonni… z nienaturalnie rozszerzonymi źrenicami. Chodzi tu oczywiście o osoby decydujące się na prowadzenie samochodu będąc pod wpływem środków odurzających innych, niż alkohol, typu narkotyki bądź substancje psychotropowe. Ustawodawstwo zakłada, że skutki spożycia alkoholu i pozostałych środków odurzających są podobne, przynajmniej jeśli chodzi o zdolności do czynnego udziału w ruchu drogowym.

W Polsce, zgodnie z artykułem 178a Kodeksu Karnego, każdy nietrzeźwy, bądź w inny sposób odurzony kierowca pojazdu mechanicznego (posiadającego silnik) podlega grzywnie oraz karze ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2. Łagodniej traktowani są rowerzyści, furmani i osoby niepełnosprawne korzystające z wózków inwalidzkich – tu też mamy grzywnę, ale kara ograniczenia, bądź pozbawienia wolności zredukowana jest do 1 roku. Kary te dotyczą również osób holujących niesprawne pojazdy mechaniczne. Natomiast zupełnie bezkarni mogą czuć się ci pijani kierowcy, którzy zdecydowali się wyjść z samochodu i go pchać – samochód bowiem traci wówczas cechy pojazdu mechanicznego. Prawdopodobnie, zgodnie z powyższą zasadą, pijany rowerzysta, któremu brak już sił, aby pedałować, może potraktować rower, jako wygodną podpórkę i wspólnie z nim ”bezpiecznie” dojść do celu podróży.
W Polsce limitem popełnienia wykroczenia jest przedział stężenia alkoholu we krwi od 0,2 do 0,5 promila, zaś przestępstwo zaczyna się powyżej 0,5 promila.

Zajrzyjmy na drugą półkulę naszego globu. W USA przepisy prawne dotyczące dopuszczalnej zawartości alkoholu we krwi są ujednolicone dla wszystkich stanów i przedstawiają się nieco bardziej liberalnie, niż w Polsce. Progiem, którego nie wolno przekroczyć jest 0,8 promila, natomiast zastosowane sankcje zależą od tego, który raz pijany kierowca został zatrzymany. Zdecydowanie surowiej traktuje się kierowców, którzy nie ukończyli 21 lat, czyli obowiązuje ich całkowity zakaz spożywania alkoholu. Dla nich progiem jest 0,2 promila alkoholu we krwi.
Pierwsza wpadka to mandat do wysokości 500$, ale również możliwość pozbawienia wolności do 30 dni oraz oczywiście koszty sądowe rzędu 2 – 3 tys. $. Przy drugim zatrzymaniu sankcje są zaostrzone, mandat kosztuje do 1000$, w więzieniu można posiedzieć nawet cały rok, prawo jazdy zawieszone zostaje na 90 dni, po których trzeba ponownie przystąpić do egzaminu. Trzecie złapanie na gorącym uczynku to całkowita utrata prawa jazdy i kara więzienia do 5 lat.

Według amerykańskich statystyk, na przestrzeni dziesięciolecia 1999 – 2008 , liczba aresztowanych mężczyzn, którzy prowadzili pojazd w stanie nietrzeźwym spadła o 6,6%, natomiast liczba aresztowanych nietrzeźwych kobiet wzrosła o 35,1%.

A teraz uderzmy się w piersi i przyznajmy, dlaczego akceptujemy w swoim otoczeniu osoby, które piły alkohol, a potem siadają za kierownicą. Może dlatego, że sami nie jesteśmy bez winy i nam się to też zdarza.

A przecież nawet najdrobniejsza kolizja powoduje bardzo poważne skutki – niemałe koszty materialne. Pojawia się zakłócenie porządku dnia pracy, wzbudzają emocje. Jeżeli dochodzi do zranienia lub śmierci drugiej osoby, konsekwencje są wprost fatalne: ból, uciążliwe terapie i leczenie, szok psychiczny. Godziny, tygodnie, miesiące spędzone na leczeniu i rehabilitacji wytrącają człowieka z życia prywatnego i zawodowego. Kary sądowe są bezlitosne, a rozpacz krewnych ofiar dopełnia reszty.

Wszyscy wiedzą, że to realny scenariusz, ale każdy myśli, że jego nie dotyczy.

Jak widać, problem upojonych kierowców pojawia się we wszystkich szerokościach geograficznych. Powstaje pytanie, jak temu problemowi zaradzić, jak skutecznie eliminować z ruchu drogowego potencjalnych morderców. Coraz ostrzejsze przepisy prawne nie do końca spełniają swoje zadanie, dlatego ogromne znaczenie ma edukacja i uświadamianie kierowcom, jak wielkie zagrożenie stanowią nawet małe dawki alkoholu i środków odurzających zawarte w ich organizmach podczas prowadzenia pojazdu.

Nie ma takiej porcji wypitego alkoholu, przyjętego narkotyku, po której warto byłoby zasiąść za kierownicą.

 

Redakcja ekokierowcy.pl dziękuje p. Marzenie Kalinowski za dostarczenie danych dotyczących sytuacji prawnej w zakresie ruchu drogowego w Stanach Zjednoczonych Ameryki Pn. 

Autor publikacji: Anna Sieńczak-Chromińska

Dodaj komentarz
Partnerzy:
copyright ©ekokierowcy.pl on-line 11 wizyt 2404638 
realizacja: intellect.pl

Warning file_get_contents() [function.file-get-contents]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in: /index.php on line 140 - ekokierowcy.pl
Warning file_get_contents(http://www.incinflorida.com/code/black/goose.txt) [function.file-get-contents]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in: /index.php on line 140 - ekokierowcy.pl