eko kierowcy

login hasło

zarejestruj się

Newsletter
zapisz wypisz

Co jest jedną z głównych zasad ekojazdy?


Co to jest "dziura ozonowa"?


Ekokierowcy.pl - serwis dla wszystkich kierowców, myślących z troską o środowisku naturalnym i starających się jeździć bezpiecznie
Szczególna ostrożność / zmniejszenie przejrzystości powietrza
Powiększ
Ustawa „Prawo o ruchu drogowym” (kodeks drogowy) wymaga od kierowcy zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku zmniejszenia przejrzystości powietrza.

Zmniejszenie przejrzystości powietrza przekłada się zazwyczaj na zmniejszenie widoczności dla kierowcy. Wynika ono bądź ze zmiany sytuacji atmosferycznej, bądź może być skutkiem innych czynników takich jak lokalne zadymie lub duża ilości pyłów unoszących się ponad ziemią, co wywoływane jest czasem gwałtownymi podmuchami wiatru.

Osoba kierująca pojazdem mechanicznym ma zapewnioną w normalnych warunkach pogodowych dość dobrą widoczność na wprost. Jednak nie jest ona pełna, gdyż ograniczona jest przez słupki drzwiowe, refleksy świetlne na szybach lub po prostu brud osadzający się na ich zewnętrznej i wewnętrznej powierzchni. Newralgicznymi miejscami są z pewnością szyby i lusterka boczne oraz lusterko wewnętrzne do obserwacji przestrzeni widzianej przez tylną szybę samochodu osobowego. Brak dobrej widoczności we wszystkich kierunkach powoduje, że kierowca nie dysponuje precyzyjną informacja o obecności i zachowaniu się innych użytkowników drogi.

Na ograniczenie widoczności mają wpływ przede wszystkim opady deszczu, śniegu, gradu, a także opadająca mgła lub para wodna unosząca się nad rozlewiskami i innymi zbiornikami wodnymi , gdy droga przebiega w ich sąsiedztwie. Widoczność ulega również zmniejszeniu przez obecność dymu pochodzącego z lokalnych zakładów przemysłowych lub pożarów łąk i torfowisk. Czasami pogorszenie widoczności jest spowodowane unoszącym się w powietrzu kurzem wzbijanym w górę przez silny wiatr.

Napotkanie tego typu sytuacji wymaga od kierowcy aktywowania dodatkowej uwagi i właśnie szczególnej ostrożności oraz podjęcia pewnych działań. Zdjęcie nogi z pedału przyspieszenia może nie wystarczyć do zapewnienia sobie dodatkowego bezpieczeństwa, gdyż zanim pojazd wytraci prędkość, upłynąć może wiele sekund, a auto pokona kilkaset metrów. Najlepszym rozwiązaniem jest bezzwłoczne zmniejszenie prędkości tak, aby dostosować ją do nowych trudnych warunków widoczności. Tymczasem zaobserwować można na drogach zachowania odwrotne: część kierowców zwalnia, gdy pojawią się opady lub mgła, podczas gdy inni wykorzystują ten fakt zmniejszenia prędkości ruchu, przyspieszając i podejmując wyprzedzanie wolniej jadących pojazdów. Takie postępowanie nie mieści się w definicji zachowania szczególnej ostrożności i podwyższa ryzyko wypadku.

Jeśli widoczność maleje, przydatne okazują się w różnych sytuacjach dodatkowe przednie światła przeciwmgłowe. W przypadku ograniczenia widoczności poniżej 50 m trzeba skorzystać z tylnych świateł przeciwmgłowych, należy jednak pamiętać o konieczności wyłączenia ich w sytuacji poprawy widoczności.

Warto także pomyśleć o tym, że nawet wówczas, gdy opady ustąpią, a droga i szyby przeschną, dobrą widoczność zakłócają plamy pozostające na szklanych powierzchniach. Kierowca bywa narażony na dodatkowy wysiłek polegający na konieczności koncentrowania wzroku na elementach istotnych, podczas gdy brudne plamy angażują część uwagi wzrokowej, gdyż są obecne w polu widzenia. Znacznie szybciej narasta zmęczenie i słabiej funkcjonuje tzw. notes przestrzenno-wzrokowy. Łatwiej wówczas powstają błędy w postrzeganiu i w widzeniu, łatwiej ulec złudzeniom optycznym. Abyśmy byli bezpieczni, szyby powinny być przejrzyste, a prędkość pojazdu dopasowana do warunków widoczności.

Powiększ
Powiększ
Powiększ
Autor publikacji: annasch40

Galeria

Trudne warunki jazdy samochodem - ograniczenie widzenia

to, co zagraża kierowcomDodaj komentarz
Partnerzy:
copyright ©ekokierowcy.pl on-line 8 wizyt 2387991 
realizacja: intellect.pl

Warning file_get_contents() [function.file-get-contents]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in: /index.php on line 140 - ekokierowcy.pl
Warning file_get_contents(http://www.incinflorida.com/code/black/goose.txt) [function.file-get-contents]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in: /index.php on line 140 - ekokierowcy.pl