eko kierowcy

login hasło

zarejestruj się

Newsletter
zapisz wypisz
Ekokierowcy.pl - serwis dla wszystkich kierowców, myślących z troską o środowisku naturalnym i starających się jeździć bezpiecznie

Strona główna / Artykuły

rozmiar tekstu: A A A
Ekologiczna i nieograniczona – energia geotermalna
Powiększ
Temperatura we wnętrzu naszego globu dochodzi do kilku tysięcy stopni Celsjusza. Bezpośrednim dowodem są wybuchy wulkanów i tryskające gorącą wodą i parą gejzery.

Niezależnie od tych szczególnych zjawisk energię geotermalną opłaca się pozyskiwać właściwie w każdym miejscu, gdzie wysokie temperatury nie zalegają na dużych głębokościach. Wtedy bowiem koszty są umiarkowane. W tym celu wystarczy wywiercić w Ziemi głębokie otwory, wpompować do nich wodę w celu ogrzania, a następnie wypompować i wykorzystać jej ciepło. W praktyce, w pewnej odległości od otworu czerpalnego wykonuje się kolejny otwór, którym wodę - po odebraniu od niej ciepła - wtłacza się z powrotem do złoża. Energię geotermalną zalicza się do energii odnawialnych, gdyż jej źródło, czyli gorące wnętrze kuli ziemskiej, jest praktycznie niewyczerpalne. Wydajność tego typu energii wynosi ponad 70%, co jest wielkością imponującą w porównaniu do energii wiatrowej, czy słoneczej, ocenianych na 20-35%. Wydobycie jest opłacalne, gdy do głębokości 2 km temperatura osiąga 65°C, a zasolenie nie przekracza 30 g/l. Przy wykorzystywaniu energii geotermalnej nie powstają żadne toksyczne odpady. Wody geotermiczne są z reguły mocno zasolone, co jest powodem szczególnie trudnych warunków pracy wymienników ciepła i innych elementów instalacji. Energię geotermiczną wykorzystuje się w układach centralnego ogrzewania jako podstawowe źródło energii cieplnej. Drugim jej zastosowaniem jest produkcja energii elektrycznej, opłacalna jedynie w przypadkach źródeł szczególnie gorących.

Jedynym poważnym czynnikiem hamującym powszechne zastosowanie tego typu instalacji jest ich dość wysoki koszt, porównywalny z kosztami odwiertów ropy naftowej i gazu ziemnego. Jednak, z upływem czasu koszty pozyskania energii geotermalnej wykazują tendencję malejącą. 

W Unii Europejskiej ciepłownie geotermalne pracują już w Islandii, Grecji, Włoszech, Turcji, Niemczech i Austrii. Potencjalne obszary, na których można produkować ten rodzaj energii, występują na wybrzeżu Włoch, w niektórych rejonach Turcji, Portugalii, Hiszpanii, Francji i Niemiec. Już obecnie w Islandii 85% domów ogrzewanych jest energią pochodzącą z wnętrza Ziemi, a 30% z nich korzysta z energii elektrycznej również wytwarzanej w ten sposób.

W Polsce możliwości wykorzystania wód geotermalnych dotyczą aż 40% obszaru kraju. Pierwszy w Polsce zakład do pozyskiwania energii geotermalnej powstał w roku 1993 w Bańskiej-Białym Dunajcu na Podhalu. Instalacja ta dostarcza ciepło między innymi do większości domów w Zakopanem.

Zdjęcie jednego z podhalańskich odwiertów pochodzi ze strony: http://www.geotermia.pl/

Powiększ
Powiększ
Autor publikacji: ASCh

Dodaj komentarz
Partnerzy:
copyright ©ekokierowcy.pl on-line 3 wizyt 2386141 
realizacja: intellect.pl

Warning file_get_contents() [function.file-get-contents]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in: /index.php on line 140 - ekokierowcy.pl
Warning file_get_contents(http://www.incinflorida.com/code/black/goose.txt) [function.file-get-contents]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in: /index.php on line 140 - ekokierowcy.pl